Answer:
![x\geq3](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/f6s5kkudlixr5nnfn9ysvq68mohvumbyjf.png)
![12x+7y\leq63](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/gp8pohe5su2kvw6fvdpxb80ug9421f88yd.png)
![y\geq0](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/1r2922nt1wkgz04frj5y0rhe7b874nwl4s.png)
Explanation:
If we let x be the amount of live bait and y be the amount of natural bait, Then we can come up with the following inequalities;
We are told that John would like to get at least 3 pounds of live bait. At least 3 means 3 or more. Since x represents the amount of live bait, we have;
![x\geq3](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/f6s5kkudlixr5nnfn9ysvq68mohvumbyjf.png)
Moreover,we are informed that;
The store sells live bait for $12 a pound and natural bait for $7 a pound. x pounds of live bait would cost 12x while y pounds of natural bait would cost 7y. The total cost would thus be;
12x + 7y
but John only has a budget of $63. This implies that he can spend $63 at most, thus;
![12x+7y\leq63](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/gp8pohe5su2kvw6fvdpxb80ug9421f88yd.png)
Finally we can have our last inequality as;
![y\geq0](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/1r2922nt1wkgz04frj5y0rhe7b874nwl4s.png)