151k views
0 votes
Drag each statement to show whether it is true, based on the graph.

Boxes are

True, Not True, Cannot Be Determined

- There is suppose to be 5 answers there is only 4 to go in each box...
the 5th answer box is - Almonds cost $0.65 per one pound

Drag each statement to show whether it is true, based on the graph. Boxes are True-example-1

2 Answers

5 votes

Answer:

Explanation:

The first and fourth answer choices are the correct one: $2.20/0.65 lb, $2.20 for 0.65 lb of almonds.

User Patrick Manser
by
5.8k points
0 votes

Answer:

i) True

ii) Not True

iii) Cannot be Determined

iv) True

Explanation:

From the given graph, we infer the following information.

Cost of 0.65 Almonds is $2.2

Therefore,

i) The price per one pound of almonds equals
(2.20)/(0.65lb)---TRUE

ii) 2.2 pounds of almonds cost $0.65 ---------> Not True.

iii) Each bag of almonds weighs 2.2 pounds -----> Cannot be Determined (Because we don't have any information about bag)

iv) 0.65 pound of almonds costs $2.20 -----------> True

User Zorzella
by
5.7k points