116k views
1 vote
An art student wishes to create a clay sphere as part of a sculpture. If the clay’s density is approximately 88 pounds per cubic foot and the sphere’s radius is 2 feet, what is the weight of the sphere to the nearest pound? Use 3.14 for pi, and enter the number only.

User Jkoreska
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

2947 lb

Explanation:

Find the volume of the sphere

v=4/3 ×pi×r³

r=2ft and pi=3.14

v=4/3 × 3.14×2³

v=33.49 ft³

Given that;

Density ⇒ 88 lb/ft³

Volume⇒33.49 ft³

Mass=?-------------------------------------find the mass

But we know density=mass/volume -----so mass=density × volume

Mass= 88×33.49 =2947.41 pounds

2947 lb

User Varun Malhotra
by
7.3k points