169k views
11 votes
Jina needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 24 spoons for $1.87. Brand B has a box of 42 spoons for $2.87.

Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price.
Round your answers to the nearest cent.

Jina needs to buy plastic spoons. Brand A has a box of 24 spoons for $1.87. Brand-example-1
User Aus
by
5.6k points

2 Answers

8 votes

Answer:

brand A 7.79. 8 cent brand B 6.83 7 cent

Explanation:

better buy brand B you get twice much and they are 1 cent cheaper

187÷24=7.79 /287÷42=6.83

User Sjors Hijgenaar
by
5.0k points
10 votes

To find unit price divide total cost by number of spoons:

Brand A: 1.87 / 24 = 0.08 per spoon

Brand B : 2.87/ 42 = 0.07 per spoon

Brand B is the better buy

User Oboe
by
5.0k points