Answer:
2.5 m/s^2
Step-by-step explanation:
the formula for acceleration (or the one you use in this case) is a=vf-vi/t
where vf is equal to final velocity, vi is equal to initial velocity, and t is equal to time.
vf= 25 m/s
vi= 0m/s
t=10s 25-0=25, 25/10=2.5 therefore it is 2.5m/s^2