Answer:
Option B is correct.
Explanation:
A city has population = 10000
Population increase each year = 4%
So, Population increase after 1 year = 10000 * 4%
= 10000*4/100
= 400
Adding in the current population:
10000+400 = 10,400
Population increase after 2 year = 10,400*4%
= 10400*4/100
= 416
Adding in the current population:
10400+416 = 10816
Population increase after 3 year = 10,816*4%
= 10816*4/100
= 433
Adding in the current population:
10816+433 = 11,249
Population increase after 4 year = 11,249*4%
= 11249*4/100
= 450
Adding in the current population:
11249+450 = 11,699
Population increase after 5 year = 11,699*4%
= 11699*4/100
= 468
Adding in the current population:
11699+468 = 12167
So, the population after 5 yeras will be 12167.
Option B is correct.