Answer:
0.7589 mol/L ≅ 0.76 mol/L.
Step-by-step explanation:
- For the equilibrium mixture:
N₂(g) + 3H₂(g) ⇄ 2NH₃(g),
Kc = [NH₃]²/[N₂][H₂]³
- At 500 K, V = 6.0 dm³ = 6.0 L:
Kc = 6.0 x 10⁻²,
[N₂] = (7.2 mol)/(6.0 L) = 1.2 mol/L, [H₂] = (12.0 mol)/(6.0 L) = 2.0 mol/L.
∴ [NH₃]² = (Kc)[N₂][H₂]³ = (6.0 x 10⁻²)(1.2 mol/L)(2.0 mol/L)³ = 0.576.
∴ [NH₃] = √(0.576) = 0.7589 mol/L ≅ 0.76 mol/L.