189k views
0 votes
the cost of oranges in a grocery store is directly proportional to the number of oranges purchased. elia paid $2.52 for 6 oranges. if p represents the cost(in dollars) and n represents the number of oranges, find the unit rate​

User Lulyon
by
5.4k points

2 Answers

6 votes

Answer:

Explanation:

The answer is aP=0.42n

To get to that answer all you have to do is 2.52/6=0.42

6 oranges=2.52

1 oranges=0.42

User Paul Miranda
by
6.6k points
4 votes

Explanation:

6 oranges =$2.52

1 orange=$2.52/6

=$0.42

User Vjangus
by
6.1k points