If the 2-ounce jar of fish food is enough for 100 days, then for 110 days you can say: 2/100= 0.02 ounces of fish food per day in 100 days. So, because there are 10 more days, 10 x 0.02= 0.2 So, add 2.0 + 0.2= 2.2. The answer is 2.2 ounces of food.
7.8m questions
10.5m answers