193k views
4 votes
An organ tuner is comparing the fundamental pitch from a certain closed-end organ pipe that is 59.9 cm long

to the sound from an electronic signal generator set to a pitch of 151 Hz. The pipe is located in an
environment in which the speed of sound is 346 m/s. How many beats per second will the organ tuner hear?

User Nick Coons
by
6.8k points

1 Answer

5 votes

Answer:

6.6 beats per second

Step-by-step explanation:

For a closed-end pipe, the fundamental frequency is given by


f_1 = (v)/(4 L)

where

v is the speed of sound

L is the length of the pipe

Here we have

v = 346 m/s

L = 59.9 cm = 0.599 m

So the fundamental frequency is


f_1 = (346 m/s)/(4\cdot 0.599 m)=144.4 Hz

The frequency of the signal generator is


f_2 = 151 Hz

So the beat frequency is given by the absolute value of the difference between the two frequencies:


f_b = |f_1 -f_2|=|144.4 Hz-151 Hz|=6.6 Hz

which means that 6.6 beats per second are heard.

User Dcollien
by
7.0k points