171k views
2 votes
Mya is buying juice boxes for her party. Which offer should Mya choose to get the lowest price per juice box? 1.) 2 juice boxes for $0.66 2.) 6 juice boxes for $1.92 3.) 9 juice boxes for $2.97 4.) 12 juice boxes for $4.20

2 Answers

2 votes

Answer: Option A: 2 juice boxes for $ 0.66Option B: 6 juice boxes for $ 1.92Option C: 9 juice boxes for $ 2.97Option D: 12 juice boxes for $ 4.20The most feasible option is B. That is, buy 6 boxes for $1.92

Explanation:

User Steve Baker
by
6.3k points
3 votes

For this case we must find the unit cost of juice box of each option and compare:

Option A: 2 juice boxes for $ 0.66


\frac {0.66} {2} = 0.33 \frac {dollars} {box}

Option B: 6 juice boxes for $ 1.92


\frac {1.92} {6} = 0.32 \frac {dollars} {box}

Option C: 9 juice boxes for $ 2.97


\frac {2.97} {9} = 0.33 \frac {dollars} {box}

Option D: 12 juice boxes for $ 4.20


\frac {4.20} {12} = 0.35 \frac {dollars} {box}

The most feasible option is B. That is, buy 6 boxes for $1.92

Answer:

Option B

User Educolo
by
6.1k points