Answer:
40.73 L.
Step-by-step explanation:
- We can use the general law of ideal gas: PV = nRT.
where, P is the pressure of the gas in atm (P = 121.59 kPa/101.325 = 1.2 atm).
V is the volume of the gas in L (V = ??? L).
n is the no. of moles of the gas in mol (n = 2.0 mol).
R is the general gas constant (R = 0.082 L.atm/mol.K),
T is the temperature of the gas in K (T = 25°C + 273 = 298 K).
∴ V = nRT/P = (2.0 mol)(0.082 L.atm/mol.K)(298 K)/(1.2 atm) = 40.73 L.