19.7k views
2 votes
At a deli, Aaron bought 2/3 of a pound of sliced turkey for $4.36. What is the unit price of sliced turkey at the deli? Round answers to the nearest cent.

$4.36 per pound
$6.54 per pound
$2.91 per pound
$5.03 per pound
$8.72 per pound

User Cavpollo
by
5.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$6.54 per pound

Explanation:

we know that

To find the unit price divide the total cost by the total pounds

so


(4.36)/((2/3))=(4.36*3)/(2)=\$6.54\ per\ pound

User Hevar
by
5.0k points