Answer:
1.33 L.
Step-by-step explanation:
- We can use the general law of ideal gas: PV = nRT.
where, P is the pressure of the gas in atm.
V is the volume of the gas in L.
n is the no. of moles of the gas in mol.
R is the general gas constant,
T is the temperature of the gas in K.
- If n and T are constant, and have different values of P and V:
(P₁V₁) = (P₂V₂)
Knowing that:
V₁ = 4.0 L, P₁ = 2.0 atm,
V₂ = ??? L, P₂ = 6.0 atm.
- Applying in the above equation
(P ₁V₁) = (P₂V₂)
∴ V₂ = P ₁V₁/P₂ = (2.0 atm)(4.0 L)/(6.0 atm) = 1.33 L.