Answer:
31.41ft
Explanation:
the area A of a circle is πr² = 78.5 square feet
3.1416* r² = 78.5
r² =78.5/3.1416 = 24.987
r = √24.987 = 4.999ft
the circumference C of a circle is 2πr
C = 2* 3.1416 * 4.999 = 31.41ft
7.6m questions
10.3m answers