235k views
2 votes
A bakery offers a sale price of $3.00 for 3 muffins. What is the price per dozen?​

User Wau
by
5.2k points

2 Answers

1 vote

Step 1: Find what the price is per muffin. To do this you must divide $3.00 by 3 muffins (this will tell you dollar per muffin or $/muffin)

3 ÷ 3 = 1

This means that every muffin is $1

Since we know this, and we know that a dozen means 12 we can multiply 1 by 12 to find how much you would pay for a dozen muffins

12 × 1 = 12

It's $12 per dozen muffins

Hope this helped!

User Delano
by
5.9k points
2 votes

Answer:

$12 per dozen muffins

Explanation:

3.00/3 = 1

1x = the price of one muffin

1(12) = 12

User Geevee
by
5.5k points