163k views
5 votes
ED decides to include more fruit in his diet he goes to the grocery store over the weekend and buys six apples six oranges six avocados the total cost is 19.50 write 3 Equations

User Nelsw
by
4.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

simple answer

Explanation:

Let x be the cost of one apple, y the cost of one orange, and z the cost of one avocado.

The first weekend, Ed buys 6 of each fruit and pays $19.50: 6x+6y+6z=19.5

The second weekend, Ed buys 12 apples, 2 oranges, and 1 avocado and pays $9.50: 12x+2y+z=9.5

The third weekend, Ed buys 2 apples, 4 oranges, and 5 avocados and pays $14: 2x+4y+5z=14.

User Sebak
by
4.8k points
6 votes

Answer:

x = (19.5 - 6y - 6z) /6

y = (19.5 - 6x - 6z) /6

z = (19.5 - 6x - 6y) /6

Explanation:

Let the Apples be X

Oranges be Y

Avocados be Z

Total cost of the Fruits = 19.5

So the equation would be as follows:

6x + 6y + 6z = 19.5

for Apples, equation would be:

6x= 19.5 - 6y - 6z

x = (19.5 - 6y - 6z) /6

For Oranges, the equation would be:

6y= 19.5 - 6x - 6z

y = (19.5 - 6x - 6z) /6

For Avocados, the equation would be:

6z= 19.5 - 6x - 6y

z = (19.5 - 6x - 6y) /6

User Yossi Dahan
by
4.7k points