227k views
3 votes
malcom is doing a wheely on his motorcycle and moving at 20 m/s with a momentum of 6000 kg m/s when he lays her down. The mass of the motorcycle is 190 kg. What is the mass of Malcom?

1 Answer

3 votes

Answer:

110 kg

Step-by-step explanation:

The momentum of the Malcom+motorcycle system is given by:


p=(m+M)v

where

(m+M) is the total mass of the system, with

m = mass of Malcom

M = 190 kg (mass of the motorcycle)

v = 20 m/s velocity

Since we know the momentum:

p = 6000 kg m/s

We can re-arrange the equation to find the mass of Malcom:


m=(p)/(v)-M=(6000 kg m/s)/(20 m/s)-190 kg=110 kg

User Pararth
by
7.5k points