menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Lf 4 pounds of birdseed cost $6.95, about how much does 1 ounce cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Lf 4 pounds of birdseed cost $6.95, about how much does 1 ounce cost?
asked
Sep 25, 2020
77.5k
views
0
votes
Lf 4 pounds of birdseed cost
$6.95, about how much does 1 ounce
cost?
Mathematics
middle-school
Mir Gulam Sarwar
asked
by
Mir Gulam Sarwar
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
$1.01
Explanation:
Coenwulf
answered
Sep 30, 2020
by
Coenwulf
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 4, 2015
127k
views
A 12 ounce bag of birdseed costs $3.12. A 16-ounce bag of birdseed costs $3.84. Which is the better deal. How much money per ounce would you save by buying that size bag instead of the other. That is the
Dime
asked
Jun 4, 2015
by
Dime
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
127k
views
asked
Mar 10, 2018
178k
views
A 12 oz bag of birdseed cost $3.12. A 16 oz bag of birdseed cost $3.84. Which is the better deal? How much money per ounce would you save by buying that size of bag instead of the other?
Eugene Lisitsky
asked
Mar 10, 2018
by
Eugene Lisitsky
8.6k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
178k
views
asked
Jul 22, 2018
47.6k
views
tweety eats one ounce of birdseeds each day. about how many weeks will a five pound bag of birdseed last?
Uberma
asked
Jul 22, 2018
by
Uberma
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
47.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org