Answer:
Pd(O2CCH3)2
Pd2C8H12O8
Step-by-step explanation:
Given:
% Pd = 47.40
% O = 28.50
% C = 21.40
% H = 2.69
To determine:
Molecular formula of the compound containing Pd, O, C and H
Calculation:
Let the mass of the compound = 100g
Therefore based on the % compositions:
Mass of Pd = 47.40g
Mass of O = 28.50g
Mass of C = 21.40g
Mass of H = 2.69g
Atomic mass of Pd = 106.42 g/mol
Atomic mass of O = 15.99 g/mol
Atomic mass of C = 12.01 g/mol
Atomic mass of H = 1.00 g/mol
![moles\ of\ Pd = (47.40g)/(106.42g/mol) =0.4454](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/middle-school/57qgsu0qkf5oo50hym66ckioqgfkmae7xs.png)
![moles\ of\ O = (28.50g)/(15.99g/mol) =1.782](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/middle-school/1aemcl0of4v2dm1qr8h5ilnde9sq1xd0ne.png)
![moles\ of\ C = (21.40g)/(12.01g/mol) =1.782](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/middle-school/z7cv9l9ekd53huhyb4ja03arlf7bep9323.png)
![moles\ of\ H= (2.69g)/(1.00g/mol) =2.690](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/middle-school/sp25wsgvzpuisa6ahd0l7ma3fgfjm96tdk.png)
Ratio:
![Pd = (0.4454)/(0.4454) = 1.00\\\\O = (1.782)/(0.4454) = 4.00\\\\C = (1.782)/(0.4454) = 4.00\\\\H = (2.690)/(0.4454) = 6.039](https://img.qammunity.org/2020/formulas/chemistry/middle-school/3vmjwr3cxhiqej9scpvevywbcg5i71pesa.png)
The empirical formula is : PdO4C4H6
Molecular formula = n(Empirical formula)
If n = 1
Molecular formula = PdO4C4H6 i.e. Pd(O2CCH3)2
If n= 2
Molecular formula = 2(PdO4C4H6)= Pd2O8C8H12