62.7k views
0 votes
Please help please is this wrong?

Please help please is this wrong?-example-1
User Vokram
by
5.0k points

2 Answers

5 votes

Answer:

3.00 is the correct answer

User Ralight
by
4.5k points
5 votes

that is incorrect. you would have to do $3.00 divided by 60 which is equal to 0.05. therefore, each crayon costs 0.05. the way you can check that this is right is to do 0.05 multiplied by 60 which will get you to $3.00

User Poulad
by
4.6k points