207k views
3 votes
PLZZ ANSWER ASAP!!!

The owner of the Golden Crust is ordering napkins for their restaurant. They purchase packs of napkins for the cost shown on the table. What is the best value?
A) 4 packs for $11.16
B) 6 packs for $17.94
C) 8 packs for $24.96
D) 15 packs for $39.75

User Inshallah
by
4.7k points

2 Answers

7 votes

Answer:

D

Explanation:

To find out the price lets divide

11.16/ 4 = 2.79 per pack

17.94/6= 2.99 per pack

24.96/8= 3.12 per pack

39.75/15= 2.65 per pack

2.65 is the cheapest out of all of the choices

User Damon Horrell
by
4.6k points
2 votes

Answer:

The best choice is D. 15 packs for $39.75, because ti gives the best offer per pack.

Explanation:

The given table is

Packs Cost ($)

4 11.16

6 17.94

8 24.96

15 39.75

So, the best value here refers to the cheapest napkins. To find their price per unit , we need to divide the cost of the pack by the number of packs


(11.16)/(4)= \$2.79\\(17.94)/(6)=\$ 2.99\\(24.96)/(8) =\$3.12\\(39.75)/(15)=\$2.65

You can observe that the cheapest price is $2.65.

Therefore, the best choice is D. 15 packs for $39.75, because ti gives the best offer per pack.

User Mike Moore
by
4.8k points