74.1k views
0 votes
A technician fills a tank with a liquid to a height of 0.20 m. The tank is cylindrical with radius 0.10 m. The mass of the liquid is 1.0 kg. What is the density of the liquid in 160 kg/m3

User Friso
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:


159.2 kg/m^3

Step-by-step explanation:

The mass of the liquid is

m = 1.0 kg

The volume of the cylindrical tank is given by


V=\pi r^2 h

where

r = 0.10 m is the radius

h = 0.20 m is the heigth

Substituting,


V=\pi (0.10 m)^2 (0.20 m)=6.28\cdot 10^(-3)m^3

So now we can find the density of the liquid:


\rho = (m)/(V)=(1.0 kg)/(6.28\cdot 10^(-3) m^3)=159.2 kg/m^3

User Brandon Culley
by
7.4k points