Answer:
Step-by-step explanation:
The mass of the liquid is
m = 1.0 kg
The volume of the cylindrical tank is given by
where
r = 0.10 m is the radius
h = 0.20 m is the heigth
Substituting,
So now we can find the density of the liquid:
7.8m questions
10.4m answers