Hello there!
3: (12 + x) ÷ 3 or
1: $6.30
To solve 3, look at the parts of the question.
"The quotient of.." means you are dividing.
"12 increased by a number" means you are adding a certain number to 12, which can be modeled by 12 + x.
"Divided by 3" Means the previous phrase, or 12 + x, is being divided by 3.
You can model the equation as: (12 + x) ÷ 3 or
.
To solve 1, find the unit rate for the cost per bag of ice.
$3.60 / 4 bags = $0.90 a bag.
Now, multiply the unit rate by the number you are trying to find (7).
$0.90 x 7 = $6.30. This is your final answer.
I hope this was helpful, and have a great rest of your day! If you need more help with these specific questions let me know in the comments! ~ Saturns