96.5k views
5 votes
Don’t do number 1 if you don’t want to but if you want to knock yourself out or you can just to number three and call it a day

Don’t do number 1 if you don’t want to but if you want to knock yourself out or you-example-1
User Jperez
by
8.6k points

2 Answers

5 votes

Number Three: y=12+x/3

Number One: $0.90(7bags)= $6.30 ***See explanation below**

To solve number one, you'd have to find the unit rate.

Since you pay $3.60 for every 4 bags, you have to find the price per bag.

$3.60 / 4 bags = $0.90

Now, since unit price is proportional, you'd multiply .90 by 7 bags.

$0.90(7bags)= $6.30.

(I'm bored sooo....)

Hope this helps,

L@c3y

User Jnnks
by
9.4k points
5 votes

Hello there!

3: (12 + x) ÷ 3 or
(12 + x)/(3)

1: $6.30

To solve 3, look at the parts of the question.

"The quotient of.." means you are dividing.

"12 increased by a number" means you are adding a certain number to 12, which can be modeled by 12 + x.

"Divided by 3" Means the previous phrase, or 12 + x, is being divided by 3.

You can model the equation as: (12 + x) ÷ 3 or
(12 + x)/(3).

To solve 1, find the unit rate for the cost per bag of ice.

$3.60 / 4 bags = $0.90 a bag.

Now, multiply the unit rate by the number you are trying to find (7).

$0.90 x 7 = $6.30. This is your final answer.

I hope this was helpful, and have a great rest of your day! If you need more help with these specific questions let me know in the comments! ~ Saturns

User Dacwe
by
8.5k points

No related questions found