180k views
0 votes
Donna bought 3 bags of dog treats for $6.75. What is the cost per bag of dog treats?

A. $2.25

B. $9.75

C. $3.38

User CEamonn
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

A.$2.25

You take the total which is $6.75 and divide it by the number of dog treat bags she purchased and once you divide it you get the total of one bag which is $2.25 per bag.

User InTry
by
8.2k points
4 votes


6.75 / 3 = 2.25

User Ebenezar John Paul
by
8.4k points

Related questions

2 answers
0 votes
120k views
2 answers
5 votes
4.4k views
1 answer
1 vote
126k views