17.1k views
4 votes
Rasheed bought five funnel cakes and three milkshakes for a total of 47.25 (more below, please help!!)

Rasheed bought five funnel cakes and three milkshakes for a total of 47.25 (more below-example-1
User Greg Ball
by
5.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The cost of a funnel cake is $6.75 and the cost of a milkshake is $4.50

Explanation:

Let

x-----> the cost of a funnel cake

y----> the cost of a milkshake

we know that

5x+3y=47.25 -----> equation A

2x+6y=40.50 ----> equation B

Solve the system of equations by graphing

Remember that the solution of the system of equations is the intersection point both graphs

The solution is the point (6.75,4.50)

see the attached figure

therefore

The cost of a funnel cake is $6.75

The cost of a milkshake is $4.50

Rasheed bought five funnel cakes and three milkshakes for a total of 47.25 (more below-example-1
User KallDrexx
by
4.5k points