118k views
2 votes
How many grams of H2 are needed to produce 13.33g of NH3?

1 Answer

3 votes

The reaction to form NH3 is : N2 + 3H2-> 2NH3 12,33g NH3 is 12,33/17,03=0,3 =0,724 moles of NH3 moles NH3. So you need 1,5*0,724 = 1,086 moles H2 1,086*2,016 = 2,189 g of H2 is needed ro form 12,33 g NH3

User Thomas Brierley
by
6.8k points