133k views
3 votes
Please help and explain the answer!

Please help and explain the answer!-example-1
User Avinashbot
by
6.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

462 cm^2

Explanation:

The centerline of the cloth area has a radius of (28 cm + 14 cm)/2 = 21 cm, so its length will be 1/4 of the circumference of a circle of that radius:

cloth centerline length = (1/4)·2πr = (π/2)·21 cm = (22/7)/2 · 21 cm = 33 cm

The width of the cloth portion is ...

28 cm - 14 cm = 14 cm

so the area of the cloth portion will be the product of centerline length and width:

(33 cm)(14 cm) = 462 cm^2

User Janus Pienaar
by
6.2k points