103k views
5 votes
Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15 and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many erasers did Jesse buy?

2 Answers

4 votes

Final answer:

Jesse bought 8 erasers. We found this by setting up two equations using the information provided about the price of pencils and erasers and the total amount Jesse paid. After combining and solving the equations, we discovered that Jesse purchased erasers and pencils in a quantity consistent with the total cost provided.

Step-by-step explanation:

To determine how many erasers Jesse bought, we need to set up a system of equations based on the given information:

  • Let e be the number of erasers Jesse bought. Then he bought e + 10 pencils.
  • A pencil costs $0.15 and an eraser costs $0.22.
  • The total amount paid for pencils and erasers is $4.46.

We can express this as two equations:

  1. 0.15(e + 10) + 0.22e = 4.46 (Total cost equation)
  2. e + 10 (Number of pencils bought)

Solving for e (number of erasers):

  1. 0.15e + 1.5 + 0.22e = 4.46
  2. (0.15 + 0.22)e = 4.46 - 1.5
  3. 0.37e = 2.96
  4. e = 2.96 / 0.37
  5. e = 8

Jesse bought 8 erasers.

User SuperBiasedMan
by
5.3k points
1 vote

“Jesse bought 10 more pencils than erasers” means P = 10 + E

“A pencil costs $0.15” means that $0.15*P was spent on pencils

“an eraser costs $.22” means that $0.22*E was spent on erasers

“He paid a total of $4.46” means that $0.15*P + $0.22*E = $4.46

15*(10+E) + 22*E = 446

150 + 37E = 446

37E = 296

E = 8 Jesse bought 8 erasers

User Hamid Nasirloo
by
5.7k points