202k views
5 votes
The molarity of a solution that contains 8 moles of NaOH in 0.5 liters of solution

User Ty Morton
by
6.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:

16 Molarity

Step-by-step:

M= mols/L

M= 8mols/.5L

M= 16 Molarity

The molarity of a solution that contains 8 moles of NaOH in 0.5 liters of solution-example-1
User Hyunjoo
by
7.7k points
3 votes

Answer:

The molarity of a solution that contains 8 moles of NaOH in 0.5 liters of solution is 16.0 M.

Step-by-step explanation:

Molarity of the solution is the moles of compound in 1 Liter solutions.


Molarity=\frac{\text{Mass of compound}}{\text{Molar mas of compound}* Volume (L)}

Moles of NaOH = 8 moles

Volume of the solution = 0.5 L


Molarity=(8 mol)/(0.5 L)=16.0 M

The molarity of a solution that contains 8 moles of NaOH in 0.5 liters of solution is 16.0 M.

User Zakmck
by
7.2k points