223k views
1 vote
The cost,C, of grapes varies directly as the weight, w, of the grapes in pounds. Wendy pays $3.36 for 1.2 pounds of grapes. At the same rate, much will she pay for 5 pounds?

A) $11.50
B) $13.60
C) $14.00
D) $15.10

User Ij
by
5.4k points

2 Answers

4 votes

I believe it’s 15.10 dollars

1 vote

Answer:

14.00

Explanation:

C = kw

$3.36 = k(1.2)

$2.80 = k

C = $2.80(5)

C = $14.00

User TheNotMe
by
6.0k points