145k views
3 votes
Zack buys some oranges from a store. The oranges cost $4.00 for 2 pounds. He wants to buy more fruit, but at the same price per pound as the oranges. Which of the following fruits could Zack buy?

A.
bananas at $2.00 for 5 pounds
B.
strawberries at $9.00 for 3 pounds
C.
peaches at $6.00 for 3 pounds
D.
blueberries at $8.00 for 2 pounds
Re

User Evaenrique
by
5.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

C

Explanation:

The oranges cost $4 per 2 lbs which is 4/2=$2 per lb. Option C has peaches at $6 for 3 lbs which is 6/3 =$2 per lb.

User David Pointer
by
5.6k points
2 votes

Answer:

C. Peaches at $6.00 Dollars for 3 pounds

Explanation:

find the oranges $ per pound.

4 divided by 2 = 2

match it to each answer (example bellow, correct one)

6 divided by 3 = 2

Oranges per pound = $2.00

Peache per pound = $2.00

C.)

Hope this helped!

Lunar Rose Moon.

User Michael Galaxy
by
5.8k points