214k views
0 votes
A Wooden board is leaning against the house the base of the board is 10 feet from the base of the house and the base of the board forms a 35° angle with the ground what is the length of the wooden board

1 Answer

4 votes

Answer: 12.20 feet.

Explanation:

Observe in the figure attached that a right triangle is formed.

Then, you need to remember the identity:


cos\alpha=(adjacent)/(hypotenuse)

In this case you can identify that:


adjacent=10\\hypotenuse=x


\alpha=35\°

Then, to find the length of the wooden board (x), you need to substitute values and solve for x.

Therefore, you get:


cos(35\°)=(10)/(x)\\\\(x)(cos(35\°))=10\\\\x=(10)/(cos(35\°))\\\\x=12.20

The length of the wooden board is: 12.20 feet.

A Wooden board is leaning against the house the base of the board is 10 feet from-example-1
User Keto
by
6.9k points