Answer:
The volume of cone v= 113.04 cm³.
Explanation:
Formula used to find volume of cone is:

where r is the radius and h is the height of cone.
In the given question we are given:
height h= 6 cm
diameter d= 6 cm
We know radius r = d/2 = 6/2 = 3 cm
so, volume will be:



So, the volume of cone v= 113.04 cm³ given height h= 6cm and radius r= 3cm