201k views
3 votes
A 9-meter piece of wire costs $8.64. What is the unit price?

User Bear John
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.96

Explanation:

To find the unit price is to find the price of 1 meter.

9m = $8.64

1 m = 8.64 ÷ 9 = $0.96

User Matiash
by
5.2k points