21.5k views
0 votes
The cost of 2 bottles of jam is $5.96. What is the cost of each bottle of jam? $2.98 $3.96 $7.96 $11.92

2 Answers

2 votes

Answer:

2 bottles is $5.96

In order to find the price of 1 you need to divide the total by the amount bought. 5.96 divided by 2 ( 5.96/2 ) is $2.98. The answer is $2.98 for each bottle of Jam

User Nikolay Kulachenko
by
5.1k points
7 votes

2 bottles is $5.96

In order to find the price of 1 you need to divide the total by the amount bought. 5.96 divided by 2 ( 5.96/2 ) is $2.98. The answer is $2.98 for each bottle of Jam

User Ammar Bukhari
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.