180k views
3 votes
A box of mass 13kg sits on a table with a coefficient of static friction of 0.85. What is the maximum force of static friction?

User Jbcoe
by
6.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

108 N

Step-by-step explanation:

User Nicholas Morley
by
7.1k points
5 votes

Answer:

108.3 N

Step-by-step explanation:

The maximum force of static friction acting on the box is given by:


F=\mu N

where


\mu = 0.85 is the coefficient of static friction

N is the normal reaction of the table on the box

Since the box is in equilibrium along the vertical direction, the normal reaction N is equal to the weight of the box, so:


N=mg=(13 kg)(9.8 m/s^2)=127.4 N

And so, the maximum force of static friction is


F=(0.85)(127.4 N)=108.3 N

User GetFree
by
7.9k points