154k views
11 votes
Four gallons of gasoline cost $15.56. What is the price per gallon?​

User Champa
by
5.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

i think $1.12. maybe

Explanation:

User JoeAC
by
5.2k points
7 votes

Answer:

3.89

Explanation:

You just divide 15.56 by 4.... and that's how you get the answer :)

User Kevin London
by
5.0k points