Answer:
there are 9.9957 mol O2 in 340 g H2O2
Step-by-step explanation:
reaction:
⇒ mol H2O2 = 340 g H2O2 * ( mol H2O2 / 34.0147 g H2O2 ) = 9.9957 mol
⇒ mol O2 = 9.9957 mol H2O2 * ( mol O2 / mol H2O2 ) = 9.9957 mol
7.9m questions
10.6m answers