204k views
2 votes
Use the following information to find the test statistic of the sample used to test the claim that FICO credit scores are greater than 675. n = 50, = 719, s = 92

t = 32.437


t = –32.437


t = –3.382


t = 3.382

User Akora
by
7.1k points

2 Answers

5 votes

Answer:

t = 3.382

Explanation:

gradpoint

User Cwt
by
7.0k points
4 votes

Answer:

t = –3.382

Explanation:

Claim: FICO credit scores are greater than 675

Thus, x = 675

We are given:

Sample size = n = 50

Sample Mean = u = 719

Sample Standard deviation = s = 92

The formula to find the t-statistic is:


t=(x-u)/((s)/(√(n) ) )

Using the above values, we get:


t=(675-719)/((92)/(√(50) ) )\\\\ t=-3.382

Thus, the value of test statistic is -3.382. So 3rd option gives the correct answer.

User Sachin Kanungo
by
6.5k points