136k views
7 votes
Johonny brought 8 bags of potato chips for 37.28$ what is the unit cost for a bad of chips?

User JohnColvin
by
4.5k points

2 Answers

9 votes

Final answer:

To calculate the unit cost of the potato chips, divide the total cost of $37.28 by the number of bags purchased, which is 8. This gives a unit cost of $4.66 per bag of potato chips.

Step-by-step explanation:

The student is asking to find the unit cost for a bag of potato chips. To determine the unit cost, we divide the total cost by the number of units purchased. In this case, Johnny bought 8 bags of potato chips for $37.28. Therefore, we divide $37.28 by 8 to get the unit cost per bag.

Unit Cost = Total Cost ÷ Number of Bags

Unit Cost = $37.28 ÷ 8

Unit Cost = $4.66

So, the unit cost for one bag of potato chips is $4.66.

User Richard H Fung
by
4.7k points
4 votes
4.66

37.28$ / (divided by) 8 = 4.66
User Bobe
by
5.0k points