18.1k views
2 votes
An office supply store has five different packages of thumb tacks. Which is the best deal available on thumb tacks at this office supply?

THUMP TACK PRICES
12 pack for $2.00 24 pack for $3.50 36 pack for $5.75 50 pack for $8.25 100 pack for $15.75

A) 12 pack for $2.00

B) 24 pack for $3.50

C) 36 pack for $5.75

D) 50 pack for $8.25

User Strick
by
5.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

B

Explanation:

We need to find the price of 1 pack for each deal.

12 pack for 2.00

2/12 =$0.17 per pack

24 pack for 3.50

3.50/24 = $0.15 per pack

36 pack for 5.75

5.75/36 = $0.16 per pack

50 pack for 8.25

8.25/50 = $0.17 per pack

100 pack for 15.75

15.75/100 = $0.16 per pack

the lowest deal per pack is for 24 pack for $3.50 since it has the lowest amount per pack.

correct answer is B

User Ivan Santiago
by
4.9k points