143k views
4 votes
Kaden bought dried apples and dried peaches at the market costing him a total $15.15. The dried apples cost $2.20/lb and the dried peaches cost $3/lb he bought 4.5 dried apples. How many pounds of dried peaches did kaden buy?

User Derjanb
by
6.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

Okay so the apples costed $2.20

so 2.20 times 4.5 pounds would be $9.90 so you would subtract $9.90 from $15.15 and get $5.25 then you would divide 5.25 by 3.00 and get your answer of 1.75 pounds of dried peaches.

User KingPuppy
by
5.5k points