174k views
0 votes
Coffee costs $18.96 for 3 pounds. What is the cost for one pound of coffee

1 Answer

2 votes

Answer:

$6.32

Explanation:

Divide the total cost by the number of pounds to find the cost per pound.

($18.96)/(3 lb) = 6.32 $/lb

User Brian Hodge
by
5.7k points