215k views
2 votes
A school spent $2,587.50 on agendas for its 1,150 students. what is the unit price per agenda

1 Answer

3 votes

For this you can just use a calculator and divide 2587.5 by 1150.

You should get $2.25 for the unit price. Hope this helped ^-^

User Radato
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.