menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?
asked
May 26, 2022
167k
views
4
votes
A package of 5 pairs of insulated gloves cost $36.95.what is the unit price of the pair of gloves?
Mathematics
high-school
Cappittall
asked
by
Cappittall
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Answer:
The unit price of the pair of gloves is
$7.39
.
Explanation:
Solidcell
answered
Jun 1, 2022
by
Solidcell
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 10, 2024
124k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $50.34 what is the unit price of the pairs of gloves
AdriSolid
asked
Nov 10, 2024
by
AdriSolid
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
124k
views
asked
Dec 27, 2024
178k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $34.14. What is the unit price of the pairs of gloves ?
Redmonty
asked
Dec 27, 2024
by
Redmonty
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
178k
views
asked
Mar 11, 2024
222k
views
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $20.07. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.?"
DIANGELISJ
asked
Mar 11, 2024
by
DIANGELISJ
7.3k
points
Business
high-school
1
answer
2
votes
222k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Please solve the following equation. x-6x=56
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org