172k views
6 votes
You have a 0.7 M solution. Your job is to produce 50 mL of a 0.4 M solution.

A. How much of the 0.7 M solution do you need to start with? (Show your work.)


B. How many moles of solute were in the 0.7 M solution? (Show your work.)


C. How much water do you need to add to the previous amount of the 0.7 M solution to dilute it to

0.4 M? (Show your work.)


D. A student decides to put double the amount of water calculated in Part C. Describe what effect this

will have on the overall concentration of the resulting solution. Justify your answer.

1 Answer

10 votes

Answer: A. 28.6 ml of the 0.7 M solution we need to start with.

B. There are 0.02 moles of solute were in the 0.7 M solution.

C. Amount of water to be added is 21.4 ml

D. The resulting solution will have concentration of 0.28 M

Step-by-step explanation:

According to the dilution law,


M_1V_1=M_2V_2

where,


M_1 = molarity of stock solution = 0.7 M


V_1 = volume of stock solution = ?


M_1 = molarity of diluted solution = 0.4 M


V_1 = volume of diluted solution = 50 ml

Putting in the values we get:


0.7* V_1=0.4* 50


V_1=28.6ml

A. 28.6 ml of the 0.7 M solution we need to start with.

B. Molarity of a solution is defined as the number of moles of solute dissolved per liter of the solution.


Molarity=(n* 1000)/(V_s)

where,

n = moles of solute


V_s = volume of solution in ml


0.7=(n* 1000)/(28.6)


n=0.02

Thus there are 0.02 moles of solute were in the 0.7 M solution.

C. Amount of water to be added = (50-28.6 ) ml = 21.4 ml

D. If water added is
2* 21.4=42.8 ml


0.7* 28.6=M_2* 71.4


M_2=0.28M

If volume of concentrated solution will be more , the resulting solution will have lesser concentration of 0.28 M

User Shrey
by
6.6k points