187k views
1 vote
If it takes the wolf 42 minutes and 25 seconds to cover 10,000 meters, what is the wolf's average speed?

1 Answer

4 votes

Answer:

3.93 m/s

Explanation:

In seconds, 42 min, 25 sec (s):


(42 min)(60s/1min) = (42)(60) s = 2,520 s\\2,520 s + 25 s = 2545 seconds

So now, we can calculate the average speed in meters per second (m/s) :

(10,000 meters) / (2545 seconds) = 3.93 m/s

Please let me know if you want this explained further!

Thanks!

User AlexSchell
by
7.1k points