131k views
6 votes
Calculate the volume of 500 kg of lead if the density of lead is 1140 kg/m^3

1 Answer

9 votes

Answer:

0.4386
m^3

Step-by-step explanation:

The density of an object is calculated as the ratio of its mass and that of its volume. This can be expressed mathematically as;

Density = mass/volume

In this case:

density of lead = 1140 kg/m3

mass of the lead = 500 kg

From the equation above;

volume of the lead = mass/density

= 500/1140

= 0.4386
m^3

Hence, the volume of 500 kg of lead with a density of 1140 kg/m^3 is 0.4386
m^3.

User Joe Yang
by
7.0k points